Instytucje.

Rozszerzenia i antysystemy

 

 

Fernand Braudel Center: Strona domowa instytutu nauk spolecznych, którego dyrektorem jest twórca teorii systemów światowych, Immanuel Wallerstein.

World Socialist Web Site: Krytyka społeczna w wydaniu najbardziej radykalnym. Oficjalna strona Międzynarodowego Komitetu Czwartej MIędzynarodówki. Nie trzeba być socjalistą, żeby móc zapoznać się z materiałami z tego serwisu, więc czemu nie... Oczywiście znajdziemy tu o wiele więcej niż jedynie ideologiczną krytykę wszystkiego co imperialistyczne, kapitalistyczne czy hegemoniczne. Na swoich czytelników czeka znaczna dawka teorii społecznej, polemik i analiz aktualnych wydarzeń w świecie polityki, nauki i sztuki.

ZNet: To obszerna oficjalna strona Magazynu Z. Możemy tu śledzić publiczne dyskusje (z ponad 4.000 wiadomości wysyłanych za pośrednictwem Internetu), których gospodarzami są Noam Chomsky, Howard Zinn, Barbara Ehrenreich i Michael Albert. Wśród działów umieszczonych w witrynie znajdziemy między innymi: Labor Watch (poruszający kwestię świata pracy i robotników), Foreign Policy Watch (problem stosunków międzynarodowych), Third Party Watch (poszukiwanie alternatywy dla amerykańskiego życia politycznego, podzielonego tradycyjnie na dwa "światy": zwolenników partii demokratów i republikanów, lub, w innej nomenklaturze, liberałów i konserwatystów), Alternative Media Watch (zagadnienie niezależnych mediów, działających poza sferą wpływów różnych imperiów prasowych i medialnych), Anarchism Watch (odrodzenie ruchów anarchistycznych i radykalnych), Web Watch (polityka w Internecie), Idea Watch (rozważanie nowych prądów w myśli politycznej, społecznej i ekonomicznej), Activism Watch (informacje o różnego rodzaju akcjach, demonstracjach, protestach, wiecach organizowanych na całym świecie). Wszystkie informacje są regularnie uaktulaniane. Oprócz tego na stronie Znet mamy możliwość wzięcia udziału w głosowaniach przeprowadzanych online, poznania ludzi interesujących się tymi samymi problemami, odwiedzenia wielu stron internetowych zwolenników Magazynu Z, a także przeniesienie się do innych miejsc w Sieci, polecanych przez redaktorów ZNet. Oczywiście możemy tu też zapoznać się z tekstami publikowanymi w piśmie. W bogatym archiwum można dotrzeć do materiałów nawet sprzed kilku miesięcy (znajduje się tam ponad 700 artykułów). Oprócz tego mamy dostęp do Archiwum Chomsky'ego, co oznacza kolejną dawkę komentarzy, analiz, wywiadów i krytycznej oceny współczesnegożycia politycznego, przede wszystkim amerykańskiego, choć nie tylko. Znet jako organizacja sponsoruje różnego rodzaju przedsięwzięcia, między innymi działalność szkół internetowych. Wśród jego dodatkowych zasobów znajdziemy Protest Net (dział dla aktywistów i liderów różnego rodzaju alternatywnych ruchów społecznych), Quotes and Links of the Day (codziennie uaktualniane notatki, obserwacje, rekomendacje i propozycje do dalszej lektury), forum dyskusyjne z bieżącymi i archiwalnymi wypowiedziami odwiedzających strony ZNet. Codziennie trafia tu ponad 3.000 osób... Zawartość strony czyni z niej Instytucję raczej niż Publikację, mimo że jest to edycja sieciowa pisma.

 
 
Wrocław, 10.07.2000