Pisma i wydawnictwa.

Opinia publiczna na powierzchni i pod ziemią

 

 

The Belgrade Circle Journal: Bez komentarza... Najlepsze teksty z filozofii politycznej i nie tylko, online. Prosto (przez Ocean) z Belgradu.

Arkzin: Opozycyjne (czyli podczas reżimu Tudjmana napotykające na ciągłe przeszkody) pismo chorwackie. Arkzin tworzony jest przez grupę intelektualistów z Zagrzebia, którzy poruszają w swych tekstach problemy kultury, polityki, sztuki, filozofii, natomiast generalnie - chodzi o zderzenie schematów myślowych, teorii i ideologii z rzeczywistością w erze post- (-modernistycznej, -multikulturowej, -metafizycznej, -analitycznej, -nacjonalistycznej, -liberalnej itd.). Wielu z autorów pochodzi ze szkoły filozoficznej w Lublanie i Zagrzebiu z lat 70-tych i 80-tych, która cechowała się (w przeciwieństwie do filozofii w Belgradzie) nastawieniem na rekonstrukcję i ponowne rozważenie filozofii kontynentalnej (francuskiej, niemieckiej), zwłaszcza tej, która rozwijała się od początku 20 wieku (Nitzsche, psychoanaliza, marksizm). Jedną z najważniejszych postaci Arzinu jest Boris Buden, wieczny wygnaniec i dysydent, jak sam o sobie mówi. Boris mieszka obecnie w Wiedniu. Bardzo mocno związana jest też z pismem Dubravka Ugresic. Strona w języku serbsko-chorwackim, choć niektóre fragmenty i teksty także po angielsku, niemiecku i francusku.

Journal of World-Systems Research: Pismo on line dotyczące teorii systemów-światów, ukazujące się od 1995 roku. Teksty pisane są przez specjalistów z socjologii historycznej, ekonomii i etnografii, i dotyczą analiz rozwoju i struktury kapitalistycznego, nowoczesnego systemu globalnego. Dzięki nim można zobaczyć działanie systemu-świata, zdefiniowanego między innymi przez Immanuella Wallersteina, w różnych częściach świata, w różnych "sferach wymiany i produkcji" i procesów politycznych. Napotkamy tu też artykuły z teorii politycznej i filozofii odnoszące się do bardziej ogólnych problemów, takich jak globalizacja, teoria demokracji, kondycja i przyszłość nauk społecznych. Journal of World-Systems Research wydawany jest dzięki wsparciu Center for Global, International and Regional Studies z University of California w Santa Cruz, a wśród jego autorów znajdziemy praktycznie wszystkich naukowców związanych z teorią systemów-światów.

Boston Review: Edycja online świetnego i opiniotwórczego amerykańskiego pisma poświęconego polityce, społeczeństwu, literaturze, sztuce, poezji itd. Wśród autorów między innymi Susan C. Strong, Noam Chomsky, Martha Nussbaum, Adam Przeworski, Cass R. Sunstein, Joshua Cohen (który razem z Joelem Rogersem jest również edytorem serii książkowej wydawanej przez Beacon Press; publikacje te są "zapisem" dyskusji toczonych na łamach Boston Review jako New Democracy Forum).

Dissent: Strona domowa słynnego lewicowego kwartalnika amerykańskiego redagowanego przez Mitchella Cohena i Michaela Walzera. Pismo warte wszelkich słów rekomendacji. Wśród autorów najwybitniejsi filozofowie i teoretycy polityki, amerykańskiej, europejskiej, światowej. Dewizą Dissenta jest łączyć w prezentowanych artykułach politykę, ekonomię i kulturę. Na stronie wersje on-line wybranych artykułów.

World-Systems Archive: Masywny zbiór materiałów związanych z teorią systemów-światowych, a także bogata kolekcja odnośników do innych stron internetowych poświęconych temu zagadnieniu.

 
 
Wrocław, 10.07.2000